Forum Tato.Net, 28 października 2023 r. » Grupy tematyczne

Grupy tematyczne

A1 - Cyfrowy świat a życie rodzinne – jak ustawiać priorytety?

PANEL. Udział biorą: Artur Józefiak, Jarek Kania, Łukasz Mirosław, Tomasz Świątek, Krystian Hanke – moderator

O co chodzi: Jak zaszczepić dziecku umiar w korzystaniu z urządzeń cyfrowych? Jak tato może podnosić własne kompetencje cyfrowe, korzystając z pomocy dziecka? Jak pomóc dziecku w edukacji online? Jak uczyć cyfrowego savoir-vivre'u? Jak wykorzystać internet do pomocy potrzebującym?

Co zabierzesz z tego spotkania: Wiedzę na temat narzędzi potrzebnych do budowania świadomości o pułapkach i możliwościach internetu. Wiedzę o tym, jak dbać o kulturę w sieci. Poznasz proste i skuteczne zasady, które pomogą Ci uporządkować życie komputerowe swojej rodziny.

A2 - Vademecum przedsiębiorczego taty – jak nauczyć dziecko oszczędzania i wydawania?

Prowadzący: Andrzej Cwynar, Artur Kalicki

O co chodzi: Jak nauczyć dziecko przedsiębiorczości? Czy kieszonkowe w ogóle ma sens? Czy płacić dzieciom za prace domowe lub za oceny? Finansowa pomoc potrzebującym – co na to budżet domowy?

Co zabierzesz z tego spotkania: Poznasz dobre praktyki i podzielisz się własnym doświadczeniem finansowym. Dowiesz się, jak motywować dziecko do rozsądnego zarządzania pieniędzmi, planowania wydatków i ich rozliczania oraz jak uchronić dziecko przed pułapką materializmu.

A3 - Dobrzy ojcowie trzymają się razem – Ojcowskie Kluby

Prowadzący: Zbigniew Danilewski , Andrzej Demczuk

O co chodzi: Gdzie możesz znaleźć wsparcie i pomoc w realizacji swego planu bycia coraz lepszym i spełnionym tatą? Jak sam możesz założyć i utrzymać Ojcowski Klub? Jak rozwijać się społecznie i budować przyjazną rodzinie lokalną społeczność?

Co zabierzesz z tego spotkania: Poznasz mężczyzn, którzy działają według zasady, że dobrzy ojcowie trzymają się razem. Dlatego spotykają się co miesiąc w Ojcowskim Klubie, aby wzajemnie korzystać z doświadczenia i wsparcia. Zobaczysz owoce ich zaangażowania. Dowiesz się, jak dołączyć do Ojcowskiego Klubu w Twojej okolicy lub założyć nowy.

A4 - Nawyki, czyli zaangażowanie na co dzień – jak je budować i utrwalać

Prowadzący: Wojtek Suda

O co chodzi: Nawyki są podstawą w wielu codziennych procesach – od nauki, poprzez sport, po budowanie relacji w rodzinie. Są one ważne w budowaniu trwałej motywacji naszego zaangażowania. Jeśli przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, to jak zdobywać dobre przyzwyczajenia? Jak poznawać samego siebie, mocne i słabe strony swego ojcostwa? Jak metodą małych kroków kształtować charakter?

Co zabierzesz z tego spotkania: Sposoby wprowadzania dobrych nawyków. Poznasz proste i skuteczne praktyki kształtowania nawyków i ich utrzymywania. Zwiększy to Twoją satysfakcję z ojcostwa.

A5 - Ojciec silny wiarą

PANEL. Udział biorą: Kazimierz Korab, Andrzej Sobczyk, Krzysztof Zuba, Grzegorz Grochowski – moderator

O co chodzi: Kryzys tożsamości mężczyzny a kryzys wiary. Jak życie duchowe lub jego brak wpływa na rozwój kompetencji ojcowskich? Jak mężczyzna może stać się duchowym liderem dla swojej rodziny? Jakie są cechy dojrzałego mężczyzny? Gdzie szukać pomocy w wewnętrznym rozwoju? Jak dialogować z dzieckiem o sferze duchowej?

Co zabierzesz z tego spotkania: Spotkasz mężczyzn, dla których wiara jest sprawą priorytetową i fundamentem ich zaangażowanego ojcostwa. Skorzystasz z narzędzi pomocnych w samokształceniu i rozwoju duchowym.

A6 - Gdy jesteś tatą niemowlaka

Prowadzący: Michał Bator

O co chodzi: Jak przygotować się do roli ojca i skąd wiedzieć, czy ma się do tego właściwe kompetencje? Jak strach przed ewentualnymi błędami, które można popełnić w opiece nad niemowlakiem przekształcić w motywację do bycia lepszym tatą? Emocje młodych rodziców – taty i mamy – jak sobie z nimi radzić? Jaki jest zakres obowiązków świeżo upieczonego taty wobec dziecka i jego matki?

Co zabierzesz z tego spotkania: Dowiesz się, dlaczego dla dobrego przeżycia przygody bycia tatą warto uporządkować relacje z własnym ojcem. Poznasz mężczyzn, którzy powiedzą Ci, jak okres niemowlęctwa stał się dla nich nie tyle szkołą przetrwania (wśród zmiennych humorów żony, wymagań babć, pieluszek, kolek i braku snu), co początkiem prawdziwego budowania relacji z dzieckiem. Zobaczysz, że są takie obszary rozwoju dziecka, które stymulować możesz jedynie Ty. Spojrzysz z optymizmem na zadania, które stoją przed Tobą jako mężem, zięciem a przede wszystkim tatą.

A7 - Gdy jesteś tatą przedszkolaka

Prowadzący: Łukasz Wachowski

O co chodzi: Dziecko jest wulkanem energii, ma coraz większe potrzeby, ma niezaspokojoną ciekawość, zadaje ok. 400 pytań na dobę, dom to jego królestwo, przechodzi pierwsze bunty – jaka jest w tej sytuacji rola ojca? I jak ma pogodzić zaangażowanie w życie bardzo wymagającego malucha z pracą i własnym rozwojem? Dyscyplina – czy da się ją wypracować bez niepotrzebnych tarć i emocji?

Co zabierzesz z tego spotkania: Nabierzesz pewności, że jesteś niezastąpiony w życiu swego dziecka. Poznasz konkretne wskazówki pomocne w byciu cierpliwym i stabilnym emocjonalnie ojcem. Bezpieczeństwo, dyscyplina, budowanie więzi, zabawa, nauka, rozwój –to jest do ogarnięcia a Ty masz do tego wszystko, co trzeba.

A8 - Odkrywanie wartości

Prowadzący: Grzegorz Rutkowski

O co chodzi: Czy ma sens budowanie świadomego ojcostwa w oparciu o wartości? A jeśli tak, to o jakie? Jakich cech od współczesnego ojca wymaga dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość? W jaki sposób świat wartości ojca wpływa na rozwój, wybory i przyszłość jego dziecka?
 Co zabierzesz z tego spotkania: Dowiesz się, jak w oparciu o wartości konstruować w dzisiejszych czasach swoje relacje z rodziną i ustawiać priorytety. Poznasz metody, jak wzmacniać swoje kompetencje ojcowskie tak, by swoim przykładem dawać dzieciom solidny fundament na przyszłość.

B1 - Edukacja 2020 – solidarność czy hejt?

PANEL. Udział biorą: Łukasz Wachowski, Stanisław Sławiński, Zdzisław Hofman, Andrzej Mierzejewski – moderator

O co chodzi: Jak wygląda dziś sytuacja edukacji i co to znaczy dla Ciebie? Czy edukacja to tylko szkoła? Jakie są alternatywne ścieżki kształcenia dziecka? Czy rodzic może i powinien angażować się w życie szkoły? Czego chciałbyś nauczyć swoje dziecko – co uważasz za priorytety edukacyjne?

Co zabierzesz z tego spotkania: Dowiesz się, jak wspierać dziecko w procesie edukacyjnym. Zdobędziesz pewność, że warto się uczyć przez całe życie. Przekonasz się, że nie wolno siedzieć z założonymi rękami a ojcowie mogą i powinni zmieniać świat na lepsze.

B2 - Firma zaangażowana w kulturę odpowiedzialnego ojcostwa

PANEL. Udział biorą: Marcin Ficek, Christopher Brown, Paweł Bochniarz – moderator

O co chodzi: Czy i jak firmy mogą wzmacniać ojcowskie kompetencje pracujących w nich mężczyzn? Czy work-life balance jest możliwy w każdym przypadku i zawodzie? Jak kształtować w potomku odpowiedzialność za rodzinny biznes? 

Co zabierzesz z tego spotkania: Poznasz dobre praktyki stosowane przez przedsiębiorców dla stworzenia miejsca pracy przyjaznego pracownikom-ojcom. Dowiesz się, dlaczego wzmacnianie ojcowskich kompetencji pracowników-ojców umacnia firmę. Poznasz historie ojców prowadzących firmy i nie tracących z oczu wartości rodzinnych. Dowiesz się, jak zaangażowanie dziecka (na różnym etapie jego rozwoju) w rodzinną firmę wzmocni Waszą więź.

B3 - Ojcowski storytelling – dlaczego warto tworzyć historie?

Prowadzący: Krzysztof Filarski

O co chodzi: Czytanie książek dzieciom jest dobre, ale opowiadanie im historii to o wiele wyższy poziom! Dlaczego opowiadanie historii przez ojca uszczęśliwia dziecko i pozwala mu rozumieć świat? Jak nauczyć się ciekawego opowiadania?

Co zabierzesz z tego spotkania: Zdobędziesz narzędzia pomocne w świetnym opowiadaniu historii dla dziecka w każdym wieku. Dowiesz się, jak przekazywać swemu dziecku historie (prawdziwe i wymyślone), które staną się dla niego inspiracją. Poznasz, jak właściwie komponować trzy składniki dobrej historii: bohatera, wyzwanie i morał.

B4 - Ojcowskie priorytety - gdy jesteś tatą dziecka w wieku szkolnym

Prowadzący: Grzegorz Rzeszutek, Michał Grzanka 

O co chodzi: Pójście dziecka do szkoły to nowe wyzwania. Nowe obowiązki pojawiają się w życiu ojca, ale też dziecka. Jak mądrze towarzyszyć dziecku w tym czasie? Jak nie ulec pokusie zrzucenia odpowiedzialności za wychowanie własnego dziecka na szkołę? Jak wspomagać je w rozwoju talentów i gdzie jest granica zajęć dodatkowych? Czy dla taty jest miejsce w szkole?

Co zabierzesz z tego spotkania: Zobaczysz, na czym polega rola ojca jako najważniejszego nauczyciela dziecka. Dla Twego dziecka Ty jesteś autorytetem, nauczycielem życia i przewodnikiem. Poznasz ciekawe sposoby angażowania się w życie szkoły tak, aby było to z korzyścią dla wzmocnienia Twojej relacji z dzieckiem.

B5 - Gdy jesteś tatą nastolatka

Prowadzący: Paweł Sopkowski, Johnatan Jeffes (UK)

O co chodzi: Zmiany nastroju (i stroju), bunt, pyskowanie? A może i inne problemy, które nagle pojawiły się w domu, gdy dziecko zaczęło nieuchronnie zmieniać się w nastolatka? Czy z nastolatkiem da się normalnie porozmawiać? I co zrobić, żeby zaczął słuchać?

Co zabierzesz z tego spotkania: Narzędzia do owocnych rozmów z nastolatkiem. Proste zasady budowania z nim relacji opartych na szacunku.

B6 - Gdy Twoje dziecko jest dorosłe

Prowadzący: Janusz Wardak, Jacek Weigl,

O co chodzi: Dziecko wypływa na drogi dorosłości – jakie zadania stoją teraz przed ojcem?

Co zabierzesz z tego spotkania: Poznasz narzędzia, jakie są Ci potrzebne na tym etapie. Jesteś swemu dziecku nadal bardzo potrzebny. Zobaczysz siebie jako mentora, który pomaga młodemu człowiekowi w budowaniu samodzielności i niezależności.

B7 - Gdy Twoje dziecko zostaje rodzicem

Prowadzący: Rafał Lasek, prof. Jan Duda

O co chodzi: Bycie dziadkiem – jakie są obowiązki a jakie przywileje? Co wolno dziadkowi a czego nie powinien robić? Czy dziadek wciąż jeszcze jest ojcem? Jak budować trwałe dziedzictwo w nowych pokoleniach?

Co zabierzesz z tego spotkania: Wzmocnisz swoje kompetencje jako ojciec. Dowiesz się, jak bardzo możesz pomóc swoim dorosłym dzieciom w ich byciu rodzicami, a jak niezastąpioną rolę pełnisz wobec wnucząt.  

B8 - Zdrowie i bezpieczeństwo

Prowadzący: Paweł Wiktorowicz, Jarosław Botor, Michał Zembala

O co chodzi: Jak dbać o zdrowie swoje i rodziny? Czym właściwie jest dbałość o zdrowy tryb życia i jakie zadania stoją tu przed ojcem? Jak działać w sytuacji zagrożenia? Czy i w jaki sposób można przygotować się na niespodziewane sytuacje? Jak znajomość technik udzielania pierwszej pomocy wzmacnia kompetencje ojcowskie?

Co zabierzesz z tego spotkania: Poznasz sposoby reagowania w różnych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Nauczysz się od najlepszych specjalistów podstawowych działań z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zobaczysz, jak w prosty i praktyczny sposób zadbać o wzmocnienie zdrowia oraz bezpieczeństwa w swojej rodzinie.

    Podziel się
Copyright © 2023 Forum Tato.Net